Новини

Перевірка стану ремонту доріг: відтепер онлайн

Ініціатива CoST (Construction Sector Transparency Initiative) Ukraine разом із Міністерством інфраструктури України та Державним агентством електронного урядування розробила інтерактивний модуль щодо стану впровадження інфраструктурних проєктів в Україні.

Інструмент розроблено спеціалістами ініціативи CoST Ukraine за підтримки проєкту USAID/UK aid “Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS”. Модуль має на меті підвищити прозорість та підзвітність будівництва об’єктів інфраструктури та зменшити неефективне управління та корупцію у цій галузі. Інструмент доступний на порталі «Прозора інфраструктура» за лінком http://portal.costukraine.org/zviti/.

«Від 2016 року CoST є надійним партнером Міністерства інфраструктури у сфері моніторингу дорожнього господарства. Ми створили Дорожній Фонд, здійснили децентралізацію Укравтодору, передаємо на місця значні фінансові ресурси для ремонту доріг, тому питання незалежного фахового контролю є одним із найважливіших для розбудови дорожньої мережі в Україні. Аналіз CoST є неабияк важливим для нас, оскільки є інструментом у вдосконаленні проведення закупівель, реалізації дорожніх проєктів, ефективності управління транспортною галуззю загалом», — зазначив Володимир Омелян, Міністр інфраструктури України.

Наталія Форсюк, директорка CoST Ukraine, впевнена, що забезпечення прозорості та підзвітності під час будівництва та ремонту дорожнього господарства, яке здійснюється за рахунок публічних коштів, має стати пріоритетом для України. Громадськість має бути озброєна інформацією, необхідною для того, щоб змусити осіб, які приймають рішення, забезпечувати звітність і найкраще співвідношення ціни та якості.

Про що можна дізнатися на порталі?

Про ринок — демонструє розподіл ринку дорожніх робіт у різних областях, значення доріг та види робіт за сумою укладених договорів.

Про підрядників — показує розподіл сум договорів між підрядниками, хто входить у ТОП виконавців у різних областях та чи мають підрядники відповідний досвід робіт.

Про вартість одного кілометра дорожніх робіт для різних категорій доріг та видів робіт.

Модуль розроблено на основі відкритих даних про будівництво та ремонти автомобільних доріг загального користування. На сьогоднішній день в модулі аналізуються дані про 2 046 закупівель служб автомобільних доріг, що завершилися укладенням договорів на загальну суму 83 млрд грн, за період від 1 серпня 2016 року і до сьогодніза такими видами робіт, як: будівництво, реконструкція, капітальний та поточний середній ремонт.

Дані оновлюються щодоби — частина (40%) автоматично завантажуються з порталу публічних закупівель “Prozorro”, інші дані розпорядники коштів вносять самостійно. Аналітика даних формується за стандартами OC4IDS, що передбачають моніторинг інфраструктурного проєкту на всіх етапах його життєвого циклу: від прийняття рішення про реалізацію та планування — до закінчення гарантійного терміну.

Для кого буде цікавим портал?

Аналітичний модуль буде цікавим як підрядникам, бо дозволяє побачити, як відбуваються закупівлі дорожніх робіт та дізнатися інформацію про конкурентів, так і громадському суспільству, адже дає можливість здійснювати контроль за ефективністю використання публічних коштів під час впровадження інфраструктурних проєктів та виявляти ризики корупції.

Чому відкриті дані у сфері інфраструктури важливі для України?

В Україні 169,6 тис. км доріг загального користування. Усього за рахунок різних джерел фінансування на 2018 рік було заплановано виконання робіт з будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту на суму майже 24,5 млрд грн. Для кожного українця важливо мати у вільному доступі дані про те, як саме ці кошти було розподілено та витрачено, і скільки кілометрів доріг і у якій області було відремонтовано.

Директор департаменту інформаційних технологій Державного агентства з питань електронного урядування України Володимир Брусіловський відзначив, що держава постійно збільшує кількість обов’язкових для відкриття наборів даних, обираючи найбільш затребувані та суспільно важливі. Наразі їх кількість становить уже майже 900. А загалом на оновленому порталі data.gov.ua вже оприлюднено близько 13 тисяч наборів, і завдання держави на даному етапі — забезпечити якість цих даних. Адже саме якісні набори, викладені у машиночитаному форматі, надалі можна використовувати для аналітичних досліджень та створення корисних сервісів, що базуються на відкритих даних.

Аналітичний модуль створено в межах перемоги ініціативи CoST Ukraine в конкурсі Open Data Challenge, що проводиться за підтримки USAID/UK та проєкту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS».

Вільям Тернер, радник з питань урядування Посольства Великої Британії в Україні, коментує: «Один зі способів протидії корупції у сфері інфраструктури — відкриття даних, щоб люди мали змогу поглянути самі на себе. В межах проєкту TAPAS ми раді підтримати уряд України у відкритті даних та пов’язаних з цим ініціатив, які створюють рішення на основі цих даних».

Гарт Вілліс, представник Офісу Демократії та Е-врядування USAID в Україні, додав: «Прозора інформація про інфраструктуру означає більше грошей на більш безпечні дороги та менше грошей на корупційні схеми — антикорупційний вплив тут очевидний. Крім того, відкриття даних у транспортному секторі — це можливість аналізу та просування кращих послуг для громадян. Які дороги потрібно відремонтувати? Скільки коштів на це було виділено? Як саме будуть витрачені ці кошти? Все це — інформація, яку громадяни мають знати. Адже вкладання коштів у кожен кілометр нових доріг — це інвестиція в особисту безпеку та розвиток інфраструктури».

Довідкова інформація

Ініціатива CoST Ukraine та її проєкт “Прозора інфраструктура” стала переможцем конкурсу проєктів на основі відкритих даних Open Data Challenge 2018 та отримала 500 000 грн на його реалізацію. «Прозора інфраструктура» — вебпортал відкритих даних про інфраструктурні проєкти, впорядкованих згідно з міжнародним стандартом OC4IDS, що дозволяє отримувати інформацію про впровадження інфраструктурних проєктів у зручній та зрозумілій для широкого загалу формі, з візуалізацією на карті України. Ініціатива об’єднує представників влади, громадськості та бізнесу з метою:

— забезпечення прозорості та підзвітності будівництва об’єктів інфраструктури, що здійснюється за публічні кошти;
— підвищення ефективності використання публічних коштів;
— зменшення неефективного управління під час будівництва та експлуатації інфраструктурних об’єктів та подолання корупції.

Open Data Challenge — це міжнародний формат конкурсу для проєктів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні у 2017 році. Конкурс триває в межах проєкту міжнародної технічної допомоги “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS” за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator. Проект TAPAS реалізується Фондом «Євразія» та фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та за фінансової підтримки уряду Великої Британії (UK aid).

E-Gov, CoST Ukraine, Open Data Challenge, USAID/UK, TAPAS, Гарт Вілліс, Вільям Тернер

logo

Україна, 08341, Київська обл., Бориспільський р-н, село Вишеньки, вул.Велика набережна, будинок 11-А, приміщення 13

Email: info@softline.org.ua

Компанія Софтлайн ІТ — розробник інформаційних систем, софту на замовлення, системний інтегратор, постачальник телекомунікаційного обладнання, а також провідний постачальник якісних IT-рішень і бізнес-систем на ринку інформаційних технологій.