IoT-тренди: топ-5 напрямків розвитку інтернету речей

Відділ маркетингу компанії Softline визначив головні тренди технології "Інтернет речей" (IoT), актуальні для 2021 року.Варто відзначити, що головною тенденцією є інтеграція IoT з фінтех-проєктами, що дозволяє бізнесу створювати екосистеми. Цей тренд буде розвиватися, адже наразі у підприємців, особливо стартапів, з'явилася можливість швидко підключатися до відкритих фінтех-екосистем. Для України актуальною є фінтех екосистема Concord Fintech Solutions, яку наприкінці 2021 року презентувала Олена Сосєдка (Елена Соседка).

Тренд №1. Розумні пристрої стають по-справжньому розумними

IoT-системи зазвичай складаються з мережі розумних пристроїв і хмарної платформи, до якої вони підключені. Сьогодні існує тенденція переносити частину обчислень на сам розумний пристрій в рамках концепції Edge Computing (EC), яка в сукупності з застосуванням ML (Machine learning) робить «залізо» розумнішим. Нейромережа, запущена на самому пристрої, здатна розпізнавати образи, шукати залежності. Наприклад, відеокамера стає здатною розпізнавати рух проти натовпу, падіння або предмети в кадрі. Акселерометр у відомих фітнес-браслетах або розумних годинах від Apple і Samsung визначає тип активності: йде користувач, біжить або їде на велосипеді.

Тренд №2. 5G зробить реальністю Connected Car

Мобільна «остання миля» продовжує бути предметом суперечок. Ще не вщухли суперечки про плюси LoraWan, NB-IoT, SigFox і інших технології, а 5G вже не за горами. Основною перевагою цієї технології для IoT є швидкість передачі та низькі затримки. Особливо актуальним використання 5G стає для систем, де потрібна швидка реакція на дії.

У звичайній 4G-мережі через затримки при передачі даних не можна говорити про обмін даними в режимі, близькому до «реального» часу. А 5G дозволить не тільки майже миттєво отримувати дані від пристроїв, але й оперативно управляти ними. Це актуально в автоматизації і роботизації і особливо важливо для наближення епохи автономного транспорту та концепції Connected Car (CC). Так, наприклад, використання 5G дасть можливість автомобілям майже миттєво обмінюватися даними один з одним і світлофорами, що дозволить істотно підвищити надійність допоміжних систем і знизити аварійність на дорогах.

Тренд №3. Хмарний Інтернет речей

Кількість інформації, яку генерують IoT-пристрої, постійно збільшується. У недалекому майбутньому вона буде обчислюватися сотнями зеттабайт (1 зеттабайт = 10²¹ байт), а відповідати за їх обробку все частіше будуть хмари. Попри те, що обчислення можуть «піти» на самі пристрої та потік даних в сторону сервера стане менше, обсяг даних, з яким потрібно буде мати справу системам обробки й зберігання, продовжує зростати величезними темпами. А хмари можуть задовольнити цей зростальний попит.

Стек технологій хмар для IoT постійно поповнюється: додаються нові системи зберігання даних, активно розвиваються ML-сервіси для їх обробки й видачі рекомендацій, створюються системи цифрових двійників, а також з'являється велика кількість сервісів, які вирішують багато типових IoT-завдання (наприклад, введення в експлуатацію великого парку пристроїв, статистика їх взаємодії з хмарою тощо).

Уже сьогодні всі розумні домашні помічники, від простих вимикачів і лампочок до пилотягів, холодильників і кавоварок, використовують хмарні сервіси для взаємодії зі своїм власником.

Тренд №4. Цифрові двійники виведуть користь Інтернету речей на новий рівень

Цифрові двійники — розвиток ідей, закладених в концепцію IoT. Це не тільки збір даних, а й створення віртуальних копій пристроїв і цілих систем.

Впровадження цифрових двійників дозволить зробити роботу з пристроями «безшовною», тобто при обриві зв'язку або заміні зламаного пристрою, все продовжить працювати та, як і було. Також з'являться унікальні можливості з навчання та експериментів зі складними системами.

Змінюючи один віртуальний параметр можна буде подивитися те, як зміниться поведінка всієї системи з безліччю внутрішніх залежностей. Наприклад, що буде, якщо замінити кондиціонер на більш потужний, який при цьому споживає більше струму? Чи стане в цілому вартість експлуатації будівлі дешевше або дорожче? А з VR-технологією "цифрові двійники" можна буде проводити справжні екскурсії та навчати нових фахівців роботі зі складними системами.

Тренд №5. Інтернет речей стає безпечнішим

Питання приватності та безпеки набувають особливої ​​актуальності, коли ми говоримо про IoT. З одного боку, пристрої, що оточують нас, дозволяють побічно дізнатися про наш режим та звичкі, з іншого, промисловий IoT працює зі складним обладнанням, відмова якого може призвести до великих проблем. Нікому не хочеться, щоб до наших пристроїв зміг під'єднатися зловмисник.

Сучасні технології дозволяють вибудувати достатній рівень захисту, проте головним джерелом зломів і крадіжок залишається людський фактор, помилки, помилки або злий умисел людей, що мають доступ до системи.

Цю проблему активно вирішують з різних сторін. Впроваджуються нові стандарти безпеки як для технологій, так і для процесів. Системи містять все більше вбудованих методів, що знижують кількість помилок при налаштуванні та експлуатації; не зупиняється пошук нових підходів. Також все активніше відбуваються спроби впровадити блокчейн в IoT.

logo

08132, Київська обл., м. Вишневе, вулиця Вітянська, 2, оф. 7

Email: info@softline.org.ua

Приймальня:

04655, Київ, вулиця Новокостянтинівська, 15/15

Phone: +38 (044) 323 00 80

Компанія Софтлайн ІТ — розробник інформаційних систем, софту на замовлення, системний інтегратор, постачальник телекомунікаційного обладнання, а також провідний постачальник якісних IT-рішень і бізнес-систем на ринку інформаційних технологій.
© Copyright ©2015-2022. All Rights Reserved Softline IT